Skip to content Skip to navigation

Current Courses

Title Instructor(s) Quarter Day, Time, Location
CEE 100 (section 1)
Managing Sustainable Building Projects
Fischer, M. 2019-2020 Autumn
Monday Wednesday Friday
9:30am - 10:20am
160-124
CEE 101B (section 1)
Mechanics of Fluids
Fong, D., Galanis, M. 2019-2020 Autumn
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
11:30am - 12:20pm
Y2E2 111
CEE 101C (section 1)
Geotechnical Engineering
Borja, R. 2019-2020 Autumn
Monday Wednesday Friday
10:30am - 11:20am
Y2E2 111
CEE 101D (section 1)
Computations in Civil and Environmental Engineering (CEE 201D)
Tsai, Y., Kitanidis, P. 2019-2020 Autumn
Tuesday Thursday
1:30pm - 2:50pm
Shriram Ctr BioChemE 104
CEE 107A (section 1)
Understanding Energy (CEE 207A, EARTHSYS 103)
Woodward, J., Gragg, D., Stasio, K. 2019-2020 Autumn
Monday Wednesday Friday
1:30pm - 2:50pm
McCullough 115
CEE 118X (section 1)
Shaping the Future of the Bay Area (CEE 218X, ESS 118X, ESS 218X, GEOLSCI 118X, GEOLSCI 218X, GEOPHYS 118X, GEOPHYS 218X, POLISCI 224X, PUBLPOL 118X)
Ouyang, D., Hempel, I., Childs, M., Suckale, J., O'Krepki, M., Miltenberger, A. 2019-2020 Autumn
Tuesday Thursday
1:30pm - 2:50pm
Departmental Room
CEE 120 (section 1)
Building Modeling for Design & Construction (CEE 220)
Katz, G., KRIPALANI, A., KRIPALANI, A., RAMAN, K. 2019-2020 Autumn
CEE 120A (section 1)
Building Modeling for Design & Construction (CEE 220A)
Katz, G. 2019-2020 Autumn
CEE 126X (section 1)
Hard Earth: Environmental Justice (EARTH 126X)
Wong-Parodi, G., Shivaram, R., Reed, B. 2019-2020 Autumn
Tuesday
4:30pm - 5:20pm
Roble Hall Seminar Room M129
CEE 130 (section 1)
Architectural Design: 3-D Modeling, Methodology, and Process
Choe, B., Lin, D. 2019-2020 Autumn
Tuesday Thursday
10:30am - 1:20pm
Y2E2 266
CEE 134B (section 1)
Intermediate Arch Studio (CEE 234B)
Stroud, H., Lin, D., Johnson, D. 2019-2020 Autumn
Tuesday Thursday
1:30pm - 4:20pm
Y2E2 266
CEE 139 (section 1)
Design Portfolio Methods (CEE 239)
Larimer, A., Lin, D. 2019-2020 Autumn
Monday Wednesday
10:30am - 12:20pm
Y2E2 266
CEE 141A (section 1)
Infrastructure Project Development (CEE 241A)
Moscovich, J. 2019-2020 Autumn
Monday Wednesday Friday
8:30am - 10:20am
Gates B12
CEE 146S (section 1)
Engineering Economics and Sustainability (ENGR 60)
Lepech, M. 2019-2020 Autumn
CEE 161I (section 1)
Atmosphere, Ocean, and Climate Dynamics: The Atmospheric Circulation (CEE 261I, EARTHSYS 146A, ESS 246A)
Davenport, F., O'Neill, M. 2019-2020 Autumn
Monday Wednesday
3:00pm - 4:20pm
Shriram Ctr BioChemE 366
CEE 162A (section 1)
Mechanics of Fluids
Fong, D. 2019-2020 Autumn
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
11:30am - 12:20pm
Departmental Room
CEE 162D (section 1)
Introduction to Physical Oceanography (CEE 262D, EARTHSYS 164, ESS 148)
Lindhart, M., Monismith, S. 2019-2020 Autumn
Monday Wednesday
1:30pm - 2:50pm
Y2E2 111
CEE 162F (section 1)
Coastal Processes
Fringer, O., Smith, J. 2019-2020 Autumn
Tuesday Thursday
1:30pm - 2:50pm
SpilkerEng&AppliedSci143
CEE 166A (section 1)
Watersheds and Wetlands (CEE 266A)
Whiteside, C., de Ropp, N., Freyberg, D. 2019-2020 Autumn
Tuesday Thursday
3:00pm - 4:50pm
Y2E2 111
CEE 174A (section 1)
Providing Safe Water for the Developing and Developed World
Furst, K., Mitch, W. 2019-2020 Autumn
Monday Wednesday
1:30pm - 2:50pm
Littlefield 103
CEE 177 (section 1)
Aquatic Chemistry and Biology
Criddle, C., El Abbadi, S. 2019-2020 Autumn
Tuesday Thursday
9:30am - 11:20am
Y2E2 111
CEE 178 (section 1)
Introduction to Human Exposure Analysis (CEE 276)
Kopperud, R. 2019-2020 Autumn
Tuesday Thursday
3:00pm - 4:20pm
160-124
CEE 181 (section 1)
Design of Steel Structures
Baker, J., Ayllon, A. 2019-2020 Autumn
Monday Wednesday
1:30pm - 3:20pm
Departmental Room
CEE 201D (section 1)
Computations in Civil and Environmental Engineering (CEE 101D)
Tsai, Y., Kitanidis, P. 2019-2020 Autumn
Tuesday Thursday
1:30pm - 2:50pm
Shriram Ctr BioChemE 104
CEE 201E (section 1)
Nonlinear Dynamics
Ouellette, N., Fang, L. 2019-2020 Autumn
Tuesday Thursday
9:00am - 10:20am
Turingaud
CEE 203 (section 1)
Probabilistic Models in Civil Engineering
Baker, J., Silva Lopez, R. 2019-2020 Autumn
Tuesday Thursday
1:30pm - 3:20pm
420-041
CEE 207A (section 1)
Understanding Energy (CEE 107A, EARTHSYS 103)
Woodward, J., Gragg, D., Stasio, K. 2019-2020 Autumn
Monday Wednesday Friday
1:30pm - 2:50pm
McCullough 115
CEE 218X (section 1)
Shaping the Future of the Bay Area (CEE 118X, ESS 118X, ESS 218X, GEOLSCI 118X, GEOLSCI 218X, GEOPHYS 118X, GEOPHYS 218X, POLISCI 224X, PUBLPOL 118X)
Ouyang, D., Hempel, I., Childs, M., Suckale, J., O'Krepki, M., Miltenberger, A. 2019-2020 Autumn
Tuesday Thursday
1:30pm - 2:50pm
Departmental Room
CEE 220 (section 1)
Building Modeling for Design & Construction (CEE 120)
Katz, G., KRIPALANI, A., KRIPALANI, A., RAMAN, K. 2019-2020 Autumn
CEE 220A (section 1)
Building Modeling for Design & Construction (CEE 120A)
Katz, G. 2019-2020 Autumn
CEE 226 (section 1)
Life Cycle Assessment for Complex Systems
Lepech, M. 2019-2020 Autumn
Tuesday Thursday
4:30pm - 6:20pm
Shriram Ctr BioChemE 104
CEE 234B (section 1)
Intermediate Arch Studio (CEE 134B)
Stroud, H., Lin, D., Johnson, D. 2019-2020 Autumn
Tuesday Thursday
1:30pm - 4:20pm
Y2E2 266
CEE 239 (section 1)
Design Portfolio Methods (CEE 139)
Larimer, A., Lin, D. 2019-2020 Autumn
Monday Wednesday
10:30am - 12:20pm
Y2E2 266
CEE 241 (section 1)
Managing Fabrication and Construction
Fischer, M., Morkos, R., Farmakis, D. 2019-2020 Autumn
Tuesday Thursday
8:30am - 10:20am
Thornt110
CEE 241A (section 1)
Infrastructure Project Development (CEE 141A)
Moscovich, J. 2019-2020 Autumn
Monday Wednesday Friday
8:30am - 10:20am
Gates B12
CEE 243 (section 1)
Intro to Urban Sys Engrg
Jain, R., Aras, R. 2019-2020 Autumn
Monday Wednesday
10:30am - 11:50am
Y2E2 292A
CEE 244 (section 1)
Accounting, Finance & Valuation for Engineers & Constructors
Tucker, A., Meyer, P. 2019-2020 Autumn
Monday
6:30pm - 8:20pm
Thornt110
CEE 258 (section 1)
Donald R. Watson Seminar in Construction Engineering and Management
Sedar, B. 2019-2020 Autumn
Wednesday
4:30pm - 5:20pm
Y2E2 111
CEE 260A (section 1)
Physical Hydrogeology (ESS 220)
Gorelick, S., Birnbaum, A., Tan Zhi Wen, B. 2019-2020 Autumn
Tuesday Thursday
9:00am - 10:20am
320-220
CEE 261A (section 1)
The Atmospheric Boundary Layer: Fundamental Physics and Modeling
Gorle, C., Howland, M. 2019-2020 Autumn
Tuesday Thursday
10:30am - 11:50am
Y2E2 101
CEE 261I (section 1)
Atmosphere, Ocean, and Climate Dynamics: The Atmospheric Circulation (CEE 161I, EARTHSYS 146A, ESS 246A)
Davenport, F., O'Neill, M. 2019-2020 Autumn
Monday Wednesday
3:00pm - 4:20pm
Shriram Ctr BioChemE 366
CEE 262B (section 1)
Transport and Mixing in Surface Water Flows
Daly, M., Monismith, S. 2019-2020 Autumn
Monday Wednesday
4:30pm - 5:50pm
Y2E2 101
CEE 262D (section 1)
Introduction to Physical Oceanography (CEE 162D, EARTHSYS 164, ESS 148)
Lindhart, M., Monismith, S. 2019-2020 Autumn
Monday Wednesday
1:30pm - 2:50pm
Y2E2 111
CEE 263C (section 1)
Weather and Storms (CEE 63)
Hay, C., Jacobson, M. 2019-2020 Autumn
Monday Wednesday Friday
11:30am - 12:20pm
Shriram Ctr BioChemE 104
CEE 263S (section 1)
Atmosphere/Energy Seminar
Jacobson, M. 2019-2020 Autumn
Tuesday
12:00pm - 1:20pm
Departmental Room
CEE 265E (section 1)
Adaptation to Sea Level Rise and Extreme Weather Events
Wong, M., Ortolano, L. 2019-2020 Autumn
Tuesday Thursday
10:30am - 12:20pm
Y2E2 292A
CEE 266A (section 1)
Watersheds and Wetlands (CEE 166A)
Whiteside, C., de Ropp, N., Freyberg, D. 2019-2020 Autumn
Tuesday Thursday
3:00pm - 4:50pm
Y2E2 111
CEE 269A (section 1)
Environmental Engineering Seminar
Ong, C., Fringer, O. 2019-2020 Autumn
Monday
12:30pm - 1:20pm
Y2E2 111
CEE 270 (section 1)
Movement and Fate of Organic Contaminants in Waters
Wang, Z., Luthy, R. 2019-2020 Autumn
Monday Wednesday Friday
8:30am - 9:20am
Y2E2 111
CEE 272T (section 1)
SmartGrids and Advanced Power Systems Seminar (EE 292T)
Rajagopal, R. 2019-2020 Autumn
Thursday
1:30pm - 2:50pm
Y2E2 111

Pages